Państwa przeglądarka ma wyłączoną obsługę Java Scriptu bądź go nie obsługuje.
Część funkcjonalności serwisu nie będzie dla Państwa dostępna.
Zalecamy włączenie obsługi Java Scriptu bądź zainstalownie innej przegląrki np.: Fire Fox-a
Za utrudnienia przepraszamy.
Konferencja roczna ECVET „Rozwijanie współpracy pomiędzy kształceniem i szkoleniem zawodowym a szkolnictwem wyższym w odpowiedzi na wyzwania rynku pracy”, 10 grudnia 2015 r., Warszawa
10 grudnia 2015 r. odbyła się konferencja roczna Krajowego Zespołu Ekspertów ECVET pt. „Rozwijanie współpracy pomiędzy kształceniem i szkoleniem zawodowym a szkolnictwem wyższym w odpowiedzi na wyzwania rynku pracy”, połączona z obchodami 10-tej rocznicy funkcjonowania programu Europass. W Warszawskim Domu Technika NOT zebrało się ok. 100 osób reprezentujących szkoły zawodowe, uczelnie wyższe, stowarzyszenia branżowe oraz małe i średnie przedsiębiorstwa. Na sali znaleźli się zarówno pracodawcy, jak i eksperci z instytucji edukacyjnych oraz z dziedziny kształcenia i szkolenia zawodowego.
Konferencja ECVET stała się już cyklicznym wydarzeniem, które organizujemy, aby promować ideę systemu ECVET, upowszechniać wyniki prac Krajowego Zespołu Ekspertów ECVET, a także przedyskutować możliwości wykorzystania założeń ECVET w organizacji mobilności edukacyjnej oraz w uczeniu się przez całe życie. Jak podkreślał Marcin Rolnik, Dyrektor Programu Erasmus+ Kształcenie i szkolenia zawodowe, temat tegorocznej konferencji miał nawiązywać do priorytetów polityki edukacyjnej Unii Europejskiej w zakresie tworzenia rozwiązań wspierających dostosowanie kształcenia do potrzeb rynku pracy.
Wprowadzeniem do konferencji było wystąpienie przedstawiciela Ministerstwa Edukacji Narodowej, Piotra Bartosiaka, Naczelnika Wydziału Inicjatyw Europejskich w Departamencie Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego oraz Eksperta ECVET. Uczestnicy mieli okazję poznać plany resortu edukacji w zakresie wspierania współpracy szkół i uczelni z otoczeniem społecznym, zwłaszcza z pracodawcami. Wśród kolejnych mówców znaleźli się zarówno Eksperci ECVET, jak i beneficjenci programu Erasmus+, którzy zostali zaproszeni do prezentacji swoich doświadczeń związanych z zastosowaniem elementów systemu ECVET w projekcie. Pierwszą część spotkania zamknęła prezentacja Anny Kowalczyk, ekspertki wewnętrznej FRSE w sektorze VET, nt. projektu międzyagencyjnego „Work Based Learning” oraz koncepcji uczenia się w miejscu pracy.
Najważniejszym punktem w programie konferencji była dyskusja ekspercka z przedstawicielami szkolnictwa zawodowego, szkolnictwa wyższego i pracodawców na temat jakości kształcenia oraz jakości współpracy tych obszarów w kontekście wymogów rynku pracy. W panelu wzięli udział Eksperci ECVET: Lucyna Białk-Cieślak, dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Poznaniu, Krzysztof Świerk, dyrektor Zespołu Szkół Rolniczych CKP Kaczki Średnie, prof. dr hab. inż. Zbigniew Walczyk, Rektor PWSZ w Elblągu oraz Elżbieta Żochowska, KOWEZiU. Środowisko pracodawców reprezentował natomiast Jakub Kus, Sekretarz ZZ „Budowlani”. Dyskusję moderowała Jolanta Urbanik, Pełnomocnik Rektora UW ds. realizacji Procesu Bolońskiego i organizacji nauczania języków obcych, Ekspertka ECVET.
Próby podsumowania konferencji dokonał dr inż. Tomasz Saryusz-Wolski, dyrektor Centrum Kształcenia Międzynarodowego Politechniki Łódzkiej, Ekspert ECVET na forum krajowym i międzynarodowym. Ekspert przedstawił ewolucję rozumienia pojęcia ECVET oraz wyzwania stojące przez Krajowym Zespołem Ekspertów ECVET. O wyzwaniach stojących przed Narodową Agencją w związku z organizacją przyszłorocznej konferencji ECVET powiedziała na zakończenie Izabela Laskowska, Zastępca Dyrektora Programu Erasmus+ Kształcenie i szkolenia zawodowe.
10 grudnia mieliśmy dodatkowy powód do radości: świętowaliśmy 10. jubileusz funkcjonowania programu Europass. Konferencja stała się zatem wydarzeniem sprzyjającym wzmocnieniu synergii pomiędzy Zespołem Ekspertów ECVET a Krajowym Centrum Europass. Wszyscy goście, w tym użytkownicy dokumentów Europass, mieli okazję wziąć udział w obchodach. W trakcie konferencji czynny był też punkt informacyjno-konsultacyjny Krajowego Zespołu Ekspertów ECVET oraz Krajowego Centrum Europass. Jubileusz stał się okazją aby przyjąć wszystkich gości w specjalnie udekorowanej sali, poczęstować okolicznościowym tortem czy zaprosić do wspólnego zdjęcia we wcześniej przygotowanej foto-budce. Uczestnicy konferencji mogli też zapoznać się z aktualnymi statystykami dotyczącymi Europass zaprezentowanymi w formie infografik. Ponadto wyświetliliśmy zwycięskie filmy międzynarodowego Konkursu Europass Video 2015, których oficjalne ogłoszenie zaplanowano właśnie na 10 grudnia.
Zachęcamy do zapoznania się z prezentacjami przedstawionymi w czasie konferencji oraz galerią zdjęć z wydarzenia.
Prezentacje:
1. Współpraca partnerska na rzecz kształcenia zawodowego w nowej perspektywie finansowej 2014-2020 |
2. Przegląd działań zrealizowanych przez Krajowy Zespół Ekspertów ECVET w 2015 r. Stan wdrażania ECVET w Polsce |
3. Prezentacja dobrych praktyk w zakresie stosowania założeń ECVET, rozwijania współpracy między kształceniem zawodowym, szkolnictwem wyższym i pracodawcami – doświadczenia polskie i zagraniczne |
Anna Betlej, Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Jana Matejki w Krakowie |
Sławomir Gajzler, Centrum Kształcenia Ustawicznego Nowoczesnych Technologii w Łodzi |
Alicja Karczmarczyk, Zespół Szkół Licealnych i Technicznych nr 1 w Warszawie, Ekspertka ECVET |
4. Uczenie się w miejscu pracy oraz w oparciu o praktykę jako odpowiedź na wyzwania rynku pracy - prezentacja projektu „Work Based Learning” |
5. Przyszłość ECVET: wyzwania stojące przed Krajowym Zespołem Ekspertów ECVET |